4 úrovne sebauvedomenia: Ako si na tom teraz?

Tento príspevok venujem najmä ženám, mamám, ktoré bojujú s každodennou „realitou“ popri tom, ako sa prirodzene duchovne prebúdzajú a postupujú z jednej úrovne vedomia na ďalšiu.

>>> Ak sa ti nechce čítať, na konci článku nájdeš jeho audionahrávku.

Existuje mnoho teórií a „rozdeľovačiek“ úrovní (sebau)vedomia a úrovní duchovného či osobnostného rozvoja…

Môžete ich nájsť v knihách, na kurzoch alebo si ich vygoogliť. Na nasledujúcich riadkoch sa podelím o model, s ktorým pracujem ja a považujem ho momentálne za najpraktickejší.

Čo sú to úrovne sebauvedomenia?

Vo svojej praxi vychádzam z konceptu procesu individualizácie, ktorý poznáme od G. C. Junga.

Narodíme sa ako bytosti bezuzdne ovládané inštinktmi a pudmi. Nielen tými telesnými, ale predovšetkým archetypálnymi – inštinktmi duše.

Časom pod vplyvom prostredia a výchovy objavujeme svet a zabúdame na seba, na poslanie a kvality svojej duše.

Poznámka pre doplnenie a lepšiu predstavu:

Duch je ako more, duša je ako kvapka z tohto mora. Po vtelení je duša ako kvapka odobratá z mora do skúmavky. Zabúda, odkiaľ pochádza, kam patrí, stráca vedomie jednoty. Odrazu už nie je súčasťou mora, každú ďalšiu kvapku vníma ako „tú v druhú v inej skúmavke“ a bojí sa, čo sa s ňou stane, ak sa skúmavka rozbije… Kvapke však začne byť podozrivé, ako sa na seba s ďalšími kvapkami z iných skúmaviek podobajú. A jedného dňa si spomenie. Už sa nebojí, čo sa stane, ak sa rozbije skúmavka. Môže byť parou, môže byť dažďom, snehom, mlákou, riekou, morom… Kdekoľvek sa ocitne, je tam správne, je celistvá.

Postupne pod vplyvom rozličných podnetov a skúseností dochádza k rozpamätávaniu sa. Kto vlastne si, odkiaľ pochádzaš, prečo si tu a o čo to tu vlastne ide?

1. Programy, masky, automatické reakcie

Ako dieťa postupne zisťuješ, čo je dobré, čo je zlé. Vravia ti, čo smieš, čo je nevhodné. Si taká a onaká. Spoznávaš, „ako to na svete funguje“ a vytváraš si rebríček hodnôt podľa rozličných vzorov z rodiny a okolia.

Vylaďuješ svoju PERSÓNU a vytváraš si bohatú zásobu masiek na každú príležitosť. Ego ti pomáha tieto masky manažovať a prezliekať podľa hesla: „Len aby sme v hanbe nezostali!“

Postupne jednáš automaticky. Prejavujú sa ti rozličné symptómy, ktorým nevenuješ pozornosť. Zodpovednosť za svoje zdravie odovzdávaš inštitúciám a lekárom. Bojíš sa smrti. Túžiš byť „správny“ človek.

Zo šamanského pohľadu si ako námesačník, ktorý nevie, čo koná. Pohybuje sa bezducho a systematicky.

2. Dezilúzia, strádanie

Prezliekanie masiek je vyčerpávajúce. Ale čo iné si obliecť? Ktorú masku si ponechať, ktorá je tá „skutočná“? Ako to zistiť? Prečo nemôžeš byť nahá? A ako vlastne vyzeráš, keď odhodíš všetky masky…?

Obdobie, v ktorom sa odrazu zastavíš, sadneš si doprostred cesty a nestačíš sa čudovať. Nechápeš, čo si robila doteraz a hlavne NAČO, ale netušíš, čo by si mala robiť ďalej a ako inak.

Životný štýl a vzťahy, ktoré si si poctivo vytvárala, ti prestávajú dávať zmysel. Nenapĺňajú ťa, začínaš byť citlivá na pretvárku, cítiš sa vyčerpaná, otrávená, prázdna. Môžeš mať vraj „krásny život, tak na čo sa sťažuješ?!“, a predsa sa cítiš bezducho. Si odpojená. Keď si predstavíš, že by si zomrela, si s tým podozrivo OK.

3. Precitnutie (prebúdzanie sa)

Dočerta! Prečo ti skôr niekto nepovedal, že naozaj môžeš byť sama sebou?!

Dary duše, archetypy, human design, terapie, čistenia, vzdelávanie, kurzy, výstupy z komfortnej zóny…

Si odhodlaná vášnivo si plniť jeden sen za druhým. Plniť svoje túžby a REALIZOVAŤ SA. Prijímaš svoje hlavné archetypy a doslova sa kúpeš v ich energii. Dovoľuješ si byť „nespútaná hriešnica“, čierna ovca rodiny a začína ti byť  konečne úprimne jedno, kto si čo pomyslí.

Držíš život za pačesy a nevieš si predstaviť, že by si bola šťastnejšia, hoci sa rútiš po sínusoide – raz si hore, raz dolu. Ale je to OK, všetko je cyklické… Bolo by ti ľúto, keby si zomrela, všetko tu máš tak pekne rozohraté!

4. Prebudenie (rozpamätanie)

Si a je ti všetko jedno. Spokojne sa usmievaš, všetko môžeš a nič nemusíš.

V tejto fáze je sakra ťažké starať sa o deti v medziach materiálneho sveta. Vychovávať (načo?), zarábať (načo?), udržiavať domácnosť (načo?). Je priam nemožné nenasierať druhých ľudí spokojným, vyrovnaným úsmevom. Keď si tvoj manžel nájde milenku, spokojne sa nadýchneš a trpezlivo pozoruješ jeho životnú cestu.

DOVOLÍM SI TO

„Dovolím si to,“ je v procese sebauvedomovania kľúčové slovné spojenie.

Práve preto som nazvala klub pre ženy, ktoré sa ROZHODLI byť spokojné a postupovať úrovňami sebauvedomenia DOVOLÍM SI TO.

Tento skupinový mentoring venujem predovšetkým ženám, ktoré sa nachádzajú medzi 1. a 2. úrovňou a ďalej ich sprevádzam 2. a 3. úrovňou. Tam sa buď spokojne rozlúčime, alebo ďalej pokračujeme a hľadáme balans medzi 4. úrovňou a životom ženy z mäsa a kostí. Čo je zaujímavá výzva 😀

Ďalšie
články