Koučovanie pomocou snov: Čo je dôležité?

Pri koučovaní pomocou snov využívame prospektívnu funkciu snov. Zjednodušene – sú to nápady a odporúčania nevedomia, ako môžeme riešiť svoju životnú situáciu, ako dosiahnuť vytúžený cieľ, alebo čo by mohlo byť pre nás užitočné a prospešné.

Sny takisto prinášajú „ukážku“ toho, čoho sa bojíme. Ukazujú napríklad aj to, do akých nepríjemných situácií sa môžeme dostať, keď niečo vo svojom správaní nezmeníme. Pokiaľ sa nezobudíme zo sna predčasne (budík, dieťa, slnečné lúče…), sny zvyčajne ponúkajú aj návrh riešenia – ok, toto ti nefunguje – čo teda robiť inak?

Symbolický jazyk alebo prečo snom nerozumiem?

Porozumieť tomu, čo nám sen odporúča, prípadne, pred čím nás varuje, nie je úplne jednoduché. Pretože používa symbolický jazyk, modernému človeku len ťažko zrozumiteľný. 

Máte problém rozumieť poézií alebo vás nudia eseje a filozofické diela? Prechádzate sa po galérii a uvažujete, či z vás autor robí blázna alebo bol len poriadne opitý?

V takom prípade môže byť pre vás analýza sna poriadne tvrdým orieškom.

Ľahšie či ťažšie, no pre každého reálne

Niektorým klientom postačí manuál 7 krokov snovej analýzy alebo kurz Sen, ktorý sa opakuje na to, aby dokázali zo svojich snov vyloviť praktické odporúčanie do svojho každodenného života.

Ako sa postarať o svoje vzťahy?
Ako sa rozhodnúť v pracovnej oblasti?
Do čoho sa pustiť, a ktorým aktivitám sa aktuálne neoplatí venovať?

Iní ľudia (alebo komplikovanejšie sny) si vyžadujú intenzívnu podporu v procese analýzy

Prebieha tak, že s klientom vediem rozhovor. Kladiem mu precízne otázky, ktoré súvisia s jeho bdelým životom i snom. Pomocou nich postupne klient sám objavuje súvislosti a praktické odporúčania zo svojich vlastných snových symbolov.

Jednorazovo či dlhodobo?

Mám klientov, ktorí dokážu veľmi dobre pracovať so svojimi snami. V ich prípade postačí jedno 60 či 90 minútové stretnutie, kde len „docinkneme“ detaily a overíme, či svoj dôležitý sen pochopili správne.

Je to však skôr výnimočný prípad, napríklad klienti, ktorí najprv absolvovali niekoľkomesačný mentoring snovej práce alebo rozličné výcviky.

Oveľa bežnejšie sa stáva, že pracujeme s klientom dlhodobo, prípadne aspoň absolvuje viacero sedení. Sny totiž vždy analyzujeme v aktuálnom, ale i celoživotnom kontexte snívajúceho. Preto neprichádza do úvahy výklad jednotlivých snových symbolov „na posedenie“.

Je úplne prirodzené, že posolstvo niektorých snov postupne odhaľujeme mesiace či roky.

Opakujúce sa sny, sny „na pokračovanie“, ten istý sen „trochu inak“

Užitočné je pracovať so snami priebežne. Podrobnosti vysvetľujem v kurze Sen, ktorý sa opakuje

Postupne, ako sa venujeme svojmu osobnostnému rozvoju, ako dozrievame, ako aplikujeme odporúčania zo snov, sa prirodzene dejú v našom živote zmeny. Na povrchu aj pod povrchom.

A práve sny v priebehu času (týždňov, mesiacov či rokov) nám tieto zmeny nádherne odzrkadľujú

Skrze sny máme možnosť vidieť, kde sa vo svojom vývoji nachádzame, kam sme sa posunuli. A vďaka prospektívnej funkcii snov takisto aj to, kam smerujeme a ako môžeme svoje smerovanie vyladiť.

Sny prakticky

Koučujeme sa pomocou snov nie preto, aby sme zo zvedavosti skúmali, čo nám to sen prišiel povedať a čo si o ňom myslí kamoška alebo babičkin snár.

Sústreďujeme sa na to, čo sen hovorí o nás. O tom, akým spôsobom si tvoríme život, svoje vzťahy, čoho sa bojíme, po čom túžime, čo potláčame, ktoré návyky nám prospievajú, ktorými sa, naopak, sabotujeme…

Spokojný a naplnený život tvoria maličkosti

Prirodzene máme tendenciu „riešiť“ svoje sny až vtedy, keď je zle. Keď sme sa zamotali na životnej križovatke a dúfame, že aspoň tie sny nám pomôžu sa vymotať. Alebo keď sú sny také desivé a intenzívne, že to už ďalej takto nevydržíme…

Najspokojnejší a najúspešnejší (v individuálnom kontexte) sú však tí klienti, ktorí so snami pracujú pravidelne. Je to súčasť ich psychohygieny, osobnostného rozvoja a sebaspoznávania.

So svojimi snami konzultujú aj zdanlivé maličkosti, ktoré však majú na celkový pocit zo života a kvalitu vzťahov významný vplyv. 

Ide napríklad o záujmové aktivity, odporúčania na osvieženie šatníka, zlepšenie stravovacích návykov, drobné vylepšenie komunikácie s blízkymi, tipy na dovolenkové destinácie či pracovné nápady a vylepšenia.

Ľudia, ktorí bežne komunikujú so svojím nevedomím pomocou snov, sú vyrovnanejší a vnímajú svoj život ako naplnený a zmysluplný. Niet divu, veď vtedy, keď porozumieme svojim snom, konečne porozumieme aj sebe a celému svetu. Tak naozaj.

Ďalšie
články